Grupa Amica po raz pierwszy przygotowała raport niefinansowy w pełnej zgodności z dyrektywą CSRD i Europejskimi Standardami Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Dokument obejmuje dane z 15 spółek w Europie, łączy źródła finansowe i niefinansowe, pokazując, jak w praktyce wygląda wdrażanie zintegrowanego podejścia do ESG w branży AGD.
Grupa Amica, jeden z największych producentów sprzętu gospodarstwa domowego w Europie, publikuje swoje podsumowanie 2024 r. Dokument jest zintegrowanym raportem rocznym przygotowanym w oparciu o standardy prawne związane z koncepcją ESG (ang. Environmental, Social, and Governance – środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny). Dbałość o te trzy czynniki to jeden z kluczowych celów Amiki, realizowany przez konkretne strategiczne działania w każdym z obszarów.
Raport jest w pełni dostosowany do wymogów dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive; to dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) i europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS).
W strategii Grupy Amica istotne miejsce zajmują inwestycje związane z dbałością o środowisko. Zmniejszenie emisji CO₂ to jeden z kluczowych celów firmy, a jego realizację wspiera m.in. planowana inwestycja w farmę fotowoltaiczną o mocy aż 2 MWp, która zwiększy udział energii ze źródeł odnawialnych w systemie energetycznym firmy. Taka moc pozwoli wyprodukować energię elektryczną, która mogłaby pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd ok. 1000 polskich gospodarstw domowych.
W roku 2024 w fabryce we Wronkach wdrożono tzw. kogenerację – system skojarzonej produkcji energii, który pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. To kolejny krok w stronę zwiększenia wydajności energetycznej fabryki i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – ta inwestycja przyczyni się do zmniejszenia o ponad 5 ton emisji CO₂ rocznie.
Grupa Amica skupia się na redukcji emisji CO₂ zarówno w swojej bezpośredniej działalności, jak i w obszarach dostawców, transportu, użytkowania produktów przez klientów i utylizacji odpadów. Firma na bieżąco analizuje i optymalizuje procesy tak, by minimalizować swój ślad węglowy; do 2040 r. Amica planuje osiągnąć zeroemisyjność w procesach produkcyjnych.
Troska o środowisko to także tworzenie produktów, które wspierają klientów w dbaniu o tę sferę. Amica projektuje produkty tak, by – dzięki wysokiej klasie energetycznej – zużywały mniej energii i pozwoliły obniżyć rachunki za prąd. Sprzęt AGD Amica jest trwały, łatwo go naprawić, a po zakończeniu użytkowania – poddać recyklingowi.
Oprócz działań proekologicznych Grupa Amica przywiązuje dużą wagę do społecznych aspektów swojej działalności i dbałości o komfort pracy wszystkich zatrudnionych w grupie 2500 osób. Amica prowadzi szereg działań zmierzających do zniwelowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (ang. gender pay gap), by zapewnić równe szanse i sprawiedliwe wynagradzanie. Monitorując wskaźnik Gender Pay Gap, podejmuje działania mające na celu całkowite wyeliminowanie różnic do 2030 r.
Działająca w branży produkcyjnej Amica priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP), dążąc do zapewnienia bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy dla wszystkich pracowników. Dzięki temu liczba wypadków przy pracy zmniejszyła się w 2024 r. o 24 proc. w stosunku do 2023 r.
Z myślą o zdrowiu i dobrostanie pracowników Grupa Amica prowadzi program związany z ochroną zdrowia pod nazwą AmiCare – Strefa zdrowia i relaksu. To kompleksowe działanie obejmujące m.in. szereg badań medycznych dla pracowników (w 2024 r. Grupa zaoferowała 12 rodzajów badań, w których wzięło udział łącznie 1167 pracowników), a także bezpłatne wsparcie psychologiczne dla pracowników i ich dzieci czy działającą na stronie wewnętrznej sieci Intranet Plus zakładkę „AmiCare – Strefa zdrowia i relaksu”. To przestrzeń edukacyjna zawierająca treści budujące świadomość zdrowia fizycznego, psychicznego oraz pomagająca skutecznie kształtować zdrowe nawyki w różnych dziedzinach życia, m.in. profilaktyce zdrowotnej, odżywianiu, aktywności fizycznej i higienie pracy.
Amica troszczy się nie tylko o swoich bezpośrednich pracowników, ale również zwraca uwagę na osoby zatrudnione w całym łańcuchu wartości, w tym u dostawców i partnerów biznesowych, promując etyczne standardy pracy i dbając o przestrzeganie praw pracowniczych w podmiotach współpracujących.
Trzecim filarem koncepcji ESG jest ład korporacyjny, czyli zbiór zasad i reguł zarządzania firmą. Celem wdrażania ładu jest transparentne i efektywne funkcjonowanie organizacji z uwzględnieniem interesów wszystkich stron, od akcjonariuszy po pracowników.
Spośród działań zawartych w raporcie Grupy Amica warto wymienić przypisanie członkom zarządu odpowiedzialności za realizację strategii ESG, wyznaczenie członka rady nadzorczej nadzorującego ESG czy powołanie funkcji audytu wewnętrznego. Dodatkowo Grupa zapowiedziała wdrożenie procedur kryzysowych i aktualizację matrycy ryzyka o elementy ESG.
Raport potwierdza, że ESG jest integralną częścią strategii biznesowej grupy Amica. Działania ESG są spójne z przyjętą strategią „Back to Profitability”, w myśl której głównym celem Grupy jest oferowanie trwałych i niezawodnych sprzętów gospodarstwa domowego z najlepszą jakością obsługi, które mają przysłużyć się konsumentom przez respektowanie dziedzictwa lokalnych marek i tradycji oraz ułatwianie codziennych czynności.
Warto zaznaczyć, że raport nie jest jedynie spełnieniem sprawozdawczego obowiązku, jest ważnym narzędziem zarządzania zmianą i wspiera budowanie organizacyjnej odporności, transparentności i przewagi konkurencyjnej. Grupa Amica to przykład firmy, która aktywnie włącza zasady zrównoważonego rozwoju we wszystkie obszary swojej działalności.
Raport Amiki pokazuje, jak nowe regulacje (CSRD/ESRS) stają się impulsem do realnych zmian w zarządzaniu i łączą istotne wskaźniki biznesowe i finansowe z dbałością o środowisko, pracowników i ład korporacyjny. Działania grupy są dowodem na to, że możliwe jest aktywne uczestnictwo w transformacji społecznej i środowiskowej.
Justyna Glaza, ESG Manager w Amica Group
– W Grupie Amica wierzymy w wartości ESG i ich pozytywny wpływ na działanie firm, dlatego oprócz działań wynikających z obowiązkowych dyrektyw od trzech lat realizujemy również strategię ESG. Raport zrównoważonego rozwoju to dla nas nie tylko obowiązek wynikający z przepisów, ale przede wszystkim źródło inspiracji do dalszego zaangażowania w inicjatywy środowiskowe, prospołeczne i zarządcze. Z zagadnieniami ESG związane są ryzyka, ale także i szanse, które planujemy wykorzystać w nadchodzących latach.
Długoterminowa strategia 2024 - 2030+ „Back to Profitability”, ogłoszona we wrześniu 2024 r., zakłada m.in. oferowanie trwałych i niezawodnych sprzętów AGD z najlepszej jakości obsługą w celu ułatwienia codziennego życia konsumentom oraz respektowanie lokalnych tradycji i dziedzictwa silnych lokalnych marek
© 2025 InfoMarket