Stacje radiowe nadające sygnał w tradycyjny, analogowy sposób wykorzystują modulacje FM (częstotliwości) i AM (amplitudy).
Sam proces modulacji polega na tym, że jeden z parametrów tzw. fali nośnej (o wysokiej częstotliwości) zmienia się pod wpływem zmian wartości danego parametru (w tym wypadku amplitudy lub częstotliwości) sygnału modulującego (o małej częstotliwości).
Modulacja amplitudy to jeden z najstarszych systemów przenoszenia dźwięku z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych. Polega ona na tym, że odpowiednio do zmian amplitudy sygnału wejściowego (modulującego) zmienia się amplituda przebiegu fali nośnej. Niezmienna natomiast pozostaje częstotliwość tej fali. Modulacja ta pozwala na nadawanie sygnałów wielu stacji. Sygnały nadawane z wykorzystaniem modulacji amplitudy są, niestety, podatne na zakłócenia, które trudno jest usunąć bez wpływu na poziom sygnału. Modulacja amplitudy nie nadaje się więc do przesyłania sygnału dobrej jakości. Wykorzystywane stosunkowo wąskie pasmo sprawia, że sygnał jest pozbawiony szczegółów.
W wypadku modulacji częstotliwości zmianom amplitudy sygnału wejściowego (modulującego) odpowiada zmiana częstotliwości przebiegu fali nośnej. Niezmienna pozostaje natomiast amplituda fali nośnej. Główną wadą stosowania modulacji FM jest ograniczony zasięg fal ultrakrótkich, a co za tym idzie, konieczność stosowania dodatkowych stacji przekaźnikowych. Zaletą jest natomiast znacznie lepsza jakość sygnału (mniejsza ilość zakłóceń) w stosunku do sygnału z modulacją AM. Przy wykorzystaniu modulacji FM możliwe jest ponadto nadawanie sygnału w trybie stereo.
Określenia „analogowy tuner radiowy” często też używa się w odniesieniu do takiego, który wymaga ręcznego wyszukiwania stacji radiowych. Dokonuje się tego, np. obracając odpowiednią gałką lub pokrętłem w urządzeniu, co powoduje przesuwanie się wskazówki do określonej pozycji na skali lub zmianę wartości częstotliwości na cyfrowym wyświetlaczu. W niskiej klasy urządzeniach z tunerem analogowym może pojawić się zjawisko tzw. dryfu, czyli zmiany nastawionej częstotliwości pod wpływem zmian parametrów materiałów kondensatorów i cewek wykorzystywanych w konstrukcji tunera. Zmiany te wynikają z wpływu temperatury na działanie układu elektrycznego. Parametry mogą ponadto ulec zmianie z upływem czasu. Na skutek tego sygnał odbieranej stacji może ulegać zniekształceniom. Należy wówczas ponownie dostroić częstotliwość tunera radiowego.
Uwaga! Pojęcia modulacji częstotliwości (FM) i amplitudy (AM) są często mylnie utożsamiane z zakresami fal radiowych odbieranymi przez urządzenie, np. falami ultrakrótkimi (UKF) czy długimi (LW). Tymczasem modulacja częstotliwości wykorzystywana jest przy nadawaniu sygnału fal ultrakrótkich, a modulacja amplitudy podczas nadawania sygnału zarówno fal długich, średnich jak i krótkich.
© 2024 InfoMarket